Adaptacja poddasza
Aug 2, 2016
300 słów
2 minut czytania

Jednym z najtańszych sposobów na uzyskanie dodatkowej przestrzeni mieszkalnej jest adaptacja istniejącego poddasza. Dla wielu młodych małżeństw jest to jedyne rozwiązanie do czasu zgromadzenia kapitału umożliwiającego zakup własnego lokalu. W Polsce wiele młodych małżeństw musi mieszkać przy rodzicach, a modernizacja poddasza jest jednym z rozwiązań na takie mieszkanie przy jednoczesnym zachowaniu choćby pozorów prywatności.

poddaszePoddasza są najczęściej najcieplejszymi pomieszczeniami w domu latem, za to zimą bardzo szybko ucieka z nich ciepło. W pierwszej kolejności przy adaptacji poddasza na mieszkanie wymagane jest odizolowanie dachu odpowiednio grubą warstwą wełny mineralnej. W ten sposób nie tylko unikniemy niewyobrażalnego upału w lecie ale i nie będziemy marznąć w trakcie zimy.

Urządzając kuchnię i łazienkę starajmy się zlokalizować je w miejscach, gdzie już istnieje możliwość podpięcia się pod istniejące ciągi wodne i kanalizacyjne aby nie przysparzać sobie dodatkowych kosztów i większego nakładu pracy. Musimy mieć na uwadze stan podłogi i nie obciążać jej dodatkowymi ciężarami, a zatem nie przesadzać z ilością glazury i kafelków.

W starszych budynkach ciekawe rezultaty daje wyeksponowanie starego drewna krokwi podtrzymujących konstrukcję dachu. Ponieważ na poddaszu wiele przestrzeni tracimy przez skosy dachu korzystnym rozwiązaniem może być pozostawienie otwartej przestrzeni, bez dzielenia jej dodatkowymi ścianami, które stworzą wrażenie małych klitek, może poza pokoikiem dla dziecka aby miało swój własny kącik i mogło się wyspać kiedy jeszcze rodzice zajmują się innymi sprawami.


Wróć do artykułów