Jak urządzić pokój dla dziecka?
Feb 26, 2016
400 słów
2 minut czytania

Wszyscy rodzice pragną zapewnić swym dzieciom jak najlepsze warunki dla rozwoju i zabawy. I kiedy tylko dzieci nieco odrosną od ziemi zaczynają planować urządzanie pokoju dziecięcego. Z wielu względów urządzanie pokoju dla dziecka różni się od urządzania pokoju dla dorosłych. Potrzeby dzieci są zgoła odmienne. Dziecko powinno mieć w swoim pokoju zapewnione nie tylko miejsce do spania ale i kącik do zabawy, a dzieci szkolne także miejsce do odrabiania lekcji, a to wszystko w dostosowanej do wzrostu dziecka formie. Często wyobrażenia dzieci i rodziców co do takiego pokoju bardzo się różnią. Jak zatem zabrać się za jego urządzanie?

pokój dla dziecka Upodobania dzieci w istotny sposób różnią się od naszych. Warto zacząć od rozmowy z dzieckiem i wypytać je o ulubione kolory i bohaterów kreskówek, a następnie poszukać odpowiedniego koloru farby czy wzoru tapety na ściany w pokoju dziecięcym. Nie mniej istotny jest wybór łóżka, i musimy mieć na uwadze by nie kupić zbyt małego ponieważ dziecko szybko urośnie.

Zadbajmy o miejsce do zabawy. Nie jest najlepszym pomysłem kładzenie materiałowej wykładziny gdyż zabawy dzieci często wiążą się z bałaganem, a nie jest łatwo wywabić z takiej wykładziny plamy z farb albo usunąć plastelinę. Dlatego powierzchnia podłogi powinna być łatwo zmywalna. Od małego uczmy porządków i zapewnijmy dziecku pojemniki na zabawki. Bardzo dobrze sprawdzają się plastikowe pudełka o różnych pojemnościach. Rozbudzenie w dziecku pragnienia zdobywania wiedzy i poznawania świata ma wpływ na jego rozwój, dlatego dobrze byłoby udostępnić mu półki lub biblioteczkę na książki.

Dzieci starsze powinny dysponować także miejscem do odrabiania lekcji, niezbędny będzie zatem zakup biurka i fotela, najlepiej o regulowanej wysokości. Nad biurkiem możemy zamocować relingi do których przymocujemy pojemniki na akcesoria plastyczne i przybory szkolne.

Nie łudźmy się jednak, że raz urządzony pokój dziecięcy to jednorazowa inwestycja. Wraz ze wzrostem i rozwojem naszych dzieci ich potrzeby się zmieniają i po kilku latach konieczne będzie urządzenie takiego pokoju na nowo.


Wróć do artykułów