Kupno nieruchomości
Dec 17, 2015
400 słów
2 minut czytania

Kiedy powiększyła się twoja rodzina i nie mieścisz się już w starych czterech kątach musisz w końcu poważnie rozważyć zamianę mieszkania na większe. Podejmując taką decyzję należy przemyśleć wszelkie alternatywy bowiem skutki tej decyzji będą odczuwalne jeszcze przez dziesiątki lat, szczególnie te finansowe. budynek Jak zabrać się do kupna mieszkania? Przede wszystkim trzeba zbadać swoją zdolność kredytową. Przyjmijmy, że dla większości czytelników zakup mieszkania na kredyt jest jedyną alternatywą. Wpływ na twoją zdolność kredytową mają także wszelkie limity zadłużenia, debety i karty kredytowe. Domyślasz się zapewne, że obniżają one twoją zdolność zaciągnięcia kredytu. W pierwszej kolejności zatem sugeruję zamknąć kartę kredytową i spłacić oraz zlikwidować wszelkie limity zadłużenia w koncie. Będziesz także potrzebować zaświadczenia z banku, że są one zamknięte (na co czeka się nieraz dość długo).

Następnie musisz wybrać okolicę w jakiej chcesz zamieszkać. Dobrze przenieść się w miejsce, z którego łatwiej będzie dojechać do pracy. Czasem nawet lepiej zmienić miejscowość zamieszkania bo może być ona lepiej skomunikowana a ceny nieruchomości niższe. Kiedy już wiesz gdzie chcesz zamieszkać powinieneś zacząć przeglądać ogłoszenia o sprzedaży aby zapoznać się z przekrojem cenowym mieszkań w tamtej okolicy (możesz też odwiedzić biuro nieruchomości).

Gdy znajdziesz już odpowiednie mieszkanie dobrze byłoby je obejrzeć i sprawdzić jego stan techniczny i prawny. Potem już można iść do banku załatwiać kredyt. Niekiedy konieczne jest podpisanie umowy przedwstępnej ze sprzedawcą, która może, ale nie musi być spisana w formie aktu notarialnego (opłata dla notariusza). Zakładając, że bank przyjmie twój wniosek będzie on chciał zabezpieczyć się przed ryzykiem i poprosi o wycenę nieruchomości. Niektóre banki współpracują ze swoimi rzeczoznawcami majątkowymi i nie pobierają dodatkowej opłaty za wycenę nieruchomości. W innym przypadku musisz znaleźć rzeczoznawcę majątkowego na własną rękę. Certyfikowany rzeczoznawca majątkowy określi wartość nieruchomości a przy okazji zbada jej dokumentację.

Jeśli uzyskasz kredyt następna w kolejności jest wizyta u notariusza. Akt kupna-sprzedaży nieruchomości musi być sporządzony w formie aktu notarialnego. Od sprzedaży nieruchomości na rynku wtórnym pobierany jest podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2%. O ile dla mieszkania nie była wcześniej założona księga wieczysta zostanie ona założona z zaznaczeniem obciążenia hipotecznego na rzecz banku.

Czasem sprzedawca może zastrzec w umowie czas na wyprowadzkę z zajmowanego lokalu, ale kiedy już to zrobi możesz zacząć się wprowadzać i urządzać nowe mieszkanie.


Wróć do artykułów