Metody renowacji komina
Sep 23, 2015
300 słów
2 minut czytania

Podstawowym paliwem do ogrzewania domów w Polsce jest węgiel kamienny. Nie ma sensu rozwodzenie się nad ekologicznością takiego rozwiązania ponieważ alternatywne źródła energii są na tyle drogie, że nie wchodzą w rachubę. Należy pamiętać, że większość budynków należących do gospodarstw domowych to nie nowoczesne domy budowane z energooszczędnych materiałów ale budynki pamiętające w najlepszym razie czasy PRL.

Nie mając wielkiej alternatywy należy jednak dbać o stan systemu grzewczego ponieważ ogrzewanie węglem ma też pewne wady. Jego skład chemiczny powoduje wytrącanie się w procesach spalania pewnych związków, które oddziaływują niekorzystnie szczególnie na komin. Smoła i sadze osadzają się na ścianach przewodu kominowego a żrące kwasy i wysoka temperatura powodują powstawanie spękań w wewnętrznych ścianach komina.

Ratunkiem dla komina jest niezwłoczna naprawa przewodu kominowego. Zatkanie go zmniejsza ciąg komina co powoduje trudności z rozpalaniem (szczególnie jeśli piec nie jest zaopatrzony w wentylator). Jeszcze gorszym wariantem jest spękanie gdyż trujące gazy mogą przenikać przez naruszoną strukturę muru do środka budynku. Jest to zagrożeniem dla bezpieczeństwa domowników. Naprawa komina może polegać zarówno na jego czyszczeniu jak i uszczelnieniu, a gdy naruszona jest także zewnętrzna struktura również na przemurowaniu. Czyszczenie mechaniczne polega na użyciu specjalistycznych narzędzi (łańcuchów), które opuszczone wgłąb przewodu kominowego zeskrobują zgromadzony osad. Nagromadzoną smołę należy jednak w sposób kontrolowany wypalić (smoła może powstawać np. gdy w kotle spalane jest mokre drewno). W przypadku spękania ścian przewodu kominowego konieczne jest jego uszczelnienie. Wykonuje się je tynkując przewód od środka specjalną masą uszczelniającą. Ten sposób jest bezpieczny dla starych kominów gdyż nie narusza słabej struktury wypalonych cegieł. Możliwe jest także zamontowanie wkładu kominowego ze stali kwaso- i żaroodpornej. Należy korzystać z produktów renomowanych firm gdyż słabej jakości wkłady kominowe już po kilku latach mogą nadawać się do wymiany.


Wróć do artykułów