Nowoczesne klimatyzatory
Nov 13, 2015
300 słów
2 minut czytania
Uchodzące do tej pory za luksusowe urządzenia, na które pozwolić mogą sobie jedynie firmy klimatyzatory zaczynają trafiać pod przysłowiowe strzechy.

Ma na to m.in. wpływ spadek cen spowodowany rosnącą konkurencją wśród producentów i doścignięciu peletonu najlepszych wytwórców przez firmy chińskie, które są dziś znaczącym producentem, z którym liczyć muszą się firmy japońskie, koreańskie czy amerykańskie.

klimatyzatoryDo cech nowoczesnych klimatyzatorów zalicza się nie tylko ochładzanie wnętrz podczas upałów. Potrafią one także nawilżyć i oczyścić powietrze (można w nich zamontować filtry antybakteryjne czy niwelujące przykre zapachy) a zimą także je dodatkowo ogrzać. Warunkiem jest jednak okresowa konserwacja i czyszczenie. Różnica temperatur między klimatyzowanym pomieszczeniem a temperaturą na zewnątrz nie powinna przekraczać 6°.

Klimatyzatory do użytku domowego dzielimy z zasady na przenośne i typu split. Najtańsze i nie wymagające angażowania wyspecjalizowanego instalatora są klimatyzatory przenośne. Wystarczy je podłączyć do prądu, ale jest jedna mała niedogodność – muszą pracować przy co najmniej uchylonym oknie bo trzeba wystawić na zewnątrz rurę, przez którą odprowadzane jest na zewnątrz nagrzane powietrze. Mogą być dość głośne a ich moc jest niewielka (1,5 do 2 kW) co jednak rekompensuje niska cena.

Klimatyzatory typu split to wydajniejsze urządzenia. Dzielą się na ścienne (wiesza się je pod sufitem), przypodłogowe (instalowane w podłodze, na zewnątrz widać tylko kratkę wentylacyjną), kasetonowe (umieszczone w suficie podwieszanym) oraz multi split pozwalające na ochłodzenie kilku pomieszczeń. Klimatyzatory typu split składają się z dwóch jednostek – jednej umieszczonej w środku budynku i drugiej umieszczonej na zewnątrz. Z tego względu wskazane jest by przewidzieć instalację klimatyzatora na etapie budowy, inaczej czeka nas poważniejsza ingerencja w ściany.

Koszt eksploatacji klimatyzatora nie jest tak kosmiczny jak mogłoby się wydawać. Przy urządzeniu klasy A+++ i typowej mocy wynoszącej 3,5 kW zapłacimy za prąd około 200 zł w sezonie (VI-IX). Tanie klimatyzatory klasy energetycznej D mogą zużyć dwa razy więcej prądu.


Wróć do artykułów