Prace ziemne
Jun 22, 2016
300 słów
2 minut czytania

Rozpoczynając jakąkolwiek inwestycję budowlaną powinniśmy postępować we właściwej kolejności. Z reguły pierwszym krokiem jest właściwe przygotowanie terenu pod całe przedsięwzięcie. Ukształtowanie działki, na jakiej zamierzamy zbudować budynek może być dalekie od ideału. Nie każda działka budowlana jest wszak płaska jak stół. W niektórych przypadkach niezbędne może być jej wyrównanie, w innych wprost przeciwnie, nawiezienie dodatkowej warstwy ziemi dla jej wyrównania. W końcu przychodzi pora na właściwe roboty ziemne związane ze wznoszeniem budowli. Dotyczą one przede wszystkim doprowadzenia mediów na działkę, w szczególności tych które znajdują się pod ziemią a zatem sieci wodociągowej, instalacji gazowej czy kanalizacji. Rury doprowadzające te media muszą znajdować się dość głęboko, a trudno byłoby przekopać taki szmat ziemi ręcznie. Nie inaczej jest w przypadku wykopu pod fundamenty pod budynek, szczególnie w przypadku domu z piwnicą.

prace ziemneO wiele prostszym rozwiązaniem jest wynajęcie firmy wykonującej prace ziemne, która posiada stosowny do sprawnego oraz szybkiego przeprowadzenia tej operacji sprzęt zmechanizowany, w szczególności koparki i spychacze. Z użyciem takich maszyn budowlanych prace ziemne przebiegną w znacznie krótszym czasie niż przy sposobie manualnym.

Nadmiar ziemi, zwłaszcza po wykopaniu fundamentów należy rozplantować lub usunąć z działki. Przy okazji dobrze jest przewidzieć sposobność założenia ogrodu, pod który potrzebna będzie czarna ziemia aby rośliny lepiej się rozwijały (prace ziemne wyciągają na powierzchnię warstwę gliny, która nie jest najlepszym środowiskiem do uprawy roślin).

Dopiero na tak przygotowanej parceli budowlanej można będzie przystąpić do konkretnych czynności składających się na proces wznoszenia budynku, poczynając od wylewki na fundamenty lub płytę pod dom, a kończąc na konstrukcji dachu.


Wróć do artykułów